• Forumumuza moderatör alımı yapılacaktır. İlgilenen arkadaşlar [email protected] adresine mail atabilir veya Enes DM atabilirsiniz.

Türkiye’nin ilk bağımsız blockchain ağı Paribu Net duyuruldu

Enes

CihanOnline
Yönetici
Yerli kripto para borsası Paribu beşinci yaşını kutluyor. Paribu CEO’su Yasin Oral, beşinci yıl şerefine 2022’de hayata geçirilecek projeleri açıkladı. Paribu 2022 yılında teknoloji projelerine odaklanacak.

Paribu Net nedir?​

Paribu’nun önümüzdeki günlerde hayata geçireceği Türkiye’nin ilk bağımsız blokzincir ağı Paribu Net, firmanın bu seneki en önemli kozu olacak. Paribu Net’i kullanan herkes akıllı kontratlar, merkeziyetsiz borsalar, merkeziyetsiz finans platformları, NFT marketleri ve daha pek c¸ok dagˆıtık uygulama geliştirilebilecek.


Paribu Net ağının devreye alınmasıyla birlikte Paribu’nun kendi token’ı Paribu Coin devreye giriyor. 14 Şubat’ta mainnet’in açılması ile birlikte Paribu Coin’in ön satışı da başlayacak. Paribu Coin, Paribu Net’teki işlem (gas) ücretleri için kullanılacak. Paribu Net’in devreye girmesiyle birlikte tıpkı Ethereum, BNB, Avax ağı gibi ağ kurulmuş olacak ve bu ağın token’ı Paribu Coin olacak.

Paribu Ventures nedir?​

Paribu ayrıca blokzincir girişimlerine ve teknolojilere yatırım yapacağı Paribu Ventures programını duyurdu. Paribu, fark yaratan girişimcilerin projelerinin erken veya ileri aşamalarda desteklenmesi için Paribu Ventures’ı kurdu. Yeni nesil teknoloji şirketi olarak konumlanan Paribu, blokzincir ekosisteminde geliştirilen ürün ve projeleri desteklemeyi sorumlulukları arasında görüyor. Paribu Ventures, ilk etapta 30 milyon dolarlık yatırım bütçesiyle önümüzdeki iki yıl içinde minimum 30 girişime yatırım yapmayı planlıyor. Belli kriterler doğrultusunda seçilecek girişim ya da projelere maddi kaynak ve Paribu'nun teknolojik altyapısına erişim imkânı sağlanması hedefleniyor.

Paribu CEO’su Yasin Oral, bu sene başka projelerin de olacağını belirterek, “Paribu’yu globale taşıyacak iki önemli projeye imza atmak bizim için heyecan verici. Ancak bu yılki plan ve projelerimiz bunlarla sınırlı değil; blokzincir teknolojisiyle ülkemizde ve globalde hizmet verecek projeler üretmek için çalışmaya devam edeceğiz.” dedi.
 

Yeni Yazılımlar

Üst