• Forumumuza moderatör alımı yapılacaktır. İlgilenen arkadaşlar [email protected] adresine mail atabilir veya Enes DM atabilirsiniz.

Stardew Valley nasıl oynanır?

Cihan Soykan

CihanOnline
Yönetici
Merhabalar, ilk öncelikle bu rehberi neden yaptığımı açıklayayım. Çoğu kişi bu oyunu oynamadan önce tereddüt ediyor veya anlamıyor. Bende bu yüzden insanların merak ettiği soruları ve almadan önce nasıl bir oyun olduğunu öğrenmeleri için bu rehberi yapıyorum.

Stardew Valley nasıl bir oyun?
Stardew Valley oyunu çiftlik oyunları türünde bir oyundur. Oyunda kahramanı dedesinden miras kalan eski çiftliği yeniden güzelleştirmeye ve burada bir hayat kurmaya çalışmaktadır karakter, oyunda yeni arkadaşlar edinmekte onlarla sohbet edebilmekte ve hediyeler verebilmektedir.

Nasıl para kazanabilirim?
İlk olarak çiftliğinizi büyütüyorsunuz. Zaten oyun ilk başladığınızda size bir miktar para veriyor. O para ile tohum alacaksınız tohumları büyütüp sulayıp satıp kar edeceksiniz. Bir de başarımlardan para kazanmak var ona da yazının geri kalan kısmında yer vereceğim.

Bir NPC ile ilişkimi nasıl ilerletebilirim?
NPC'lerle ilişkinizi ilerletmek için onların sevdiği şeyleri hediye olarak verip ilişkinizi ilerletebilirsiniz. İlişkinizin ne kadar olduğunu da envanteri açıp üsteki menüden kontrol edebilirsiniz.

NPC ile nasıl bağ kurabilirim veya sevgili olabilirim?
NPC'lerle bağ kurmak onun ile dost veya sevgili olmanızı sağlar. Sevgili yapmak için Pierre'nin dükkanından buket çiçek alarak ona verebilirsiniz. Verdiğinizde kız arkadaş oluyorsunuz.

Nasıl evlenebilirim?
Üsteki konuda söylemiştim kız arkadaş oluyorsunuz. Bunun sonrasında ise ona günlük hediye vererek ve sohbet ederek daha da arttırıyorsunuz ilişkinizi. Ondan sonra ise yani ilişkiniz maksimuma ulaştığında yağmurlu bir günü beklemek lazım. Fakat sadece yağmurlu gün değil onun öncesinde de sahilin yanındaki küçük adaya giden yolu açmanız lazım biraz odun gerekiyor sadece. Her neyse yağmurlu bir günde o açtığınız küçük adaya gidiyorsunuz ve bir gemici olacaktır. Gemiciden deniz kızı kolyesi alıyorsunuz ve maksimuma getirdiğiniz ve sevgili olduğunuz kıza onu veriyorsunuz bu kasabada evlilik teklifi anlamına geliyor. Ayrıca evlilik teklifi yapmak için en az bir kere çiftlik evinizi geliştirmek lazım.

Nasıl çocuk yapabilirim?
Çocuk yapmak gayet basit :D Gece yatarken artık kim ile evliyseniz size birkaç hafta sonra "Sence çocuk yapmalı mıyız?" diye soruyor. Eğer bu soruya evet derseniz çocuğunuz ve büyüme aşamalar vs. oluyor. Büyüme aşamalarında bebek iken onu her sabah sevmeniz ve oynamanız gerekiyor.

Oyunda başarım ağacı nasıl işliyor?
İlk öncelikle oyuna ilk başladığınızda size halk evini göstereceklerdir. Halk evinde altın ve kare şeklinde bir şey var ona eşyaları koyarak halk evini tamir edeceksiniz. Aslında başarım ağacı dediğim bu değil fakat gene de bilgilendirmek istedim. Oyunda envanteri açınca üste bir menü var menüde başarımlarınızı görüyorsunuz. Ayrıca her başarımın ödülü var. Mesela bir başarım yaparsınız ve altın kazanırsınız. Başarımları oyunun ilerleyişi olarak görenler var. Fakat öyle değil başarımları çok takmadan oyunun tadını çıkarsanız da olur.

Oyunda yetenek seviyeleri nasıl işliyor?
Oyunda yetenek seviyelerini envanteri açıp üsteki menüden kontrol edebilirsiniz. Yetenek seviyeleri o alanda çalışınca yükselir. Ayrıca her 5 yetenek seviyenizi arttırdığınızda o yetenek ile ilgili ekstra bir avantaj verir. Örneğin odunculuk yeteneğinde 5 levele geldiniz. "Odunları %10 daha hızlı kırmak mı, ya da odunları %10 daha fazla almak mı?" diye soruyor hanginizi seçerseniz size avantaj sağlıyor.

Kısaca oyun alınır mı?
Oyunu hiç tereddüt etmeden almanızı tavsiye ederim. Tabii eğer oyun sevdiğiniz tarzda ise kesinlikle alın. Oyun hem hikayesi hem mekanikleriyle hem de sistemiyle gerçekten beni etkiledi.
 

Cihan Soykan

CihanOnline
Yönetici
Tek kişi oynanır mı? Yoksa arkadaşlar ile de sarar mı?
Hocam tek kişilikte mükemmel arkadaşlarla da. Eğer arkadaşlarınızla birlikte çiftlik kurup gelişmek istiyorsanız arkadaşlarınızla oynayın. Fakat tek olarak da çok güzel. Ben arkadaşım olmadığı için tek başıma oynadım.
 

Yeni Yazılımlar

Üst