• Forumumuza moderatör alımı yapılacaktır. İlgilenen arkadaşlar [email protected] adresine mail atabilir veya Enes DM atabilirsiniz.

Haber Kullanıcıların Yaptığı Diğer Aramalar

Enes

CihanOnline
Yönetici
Google, kullanıcılar tarafından yapılan aramaları not eden “Arama Önerisi” özelliğinde yenilik gerçekleştirdi. Google’ın bir süredir test ettiği arama önerileri özelliğinden bahsetmek istiyoruz. Yeni gelen bu özellik sayesinde kullanıcılar yaptıkları diğer aramalar sorgularının benzerlerine daha kolay şekilde ulaşabiliyor. Sayfanın en altında yer alan ilgili aramalar kısmına da benzeyen bu yapının aslında ayrıldığı önemli bir nokta mevcut. Bu özellik kullanıcıların aramalarını cevaplayabilecek benzer sorulara daha hızlı erişmelerine yardımcı olmakta.

Kullanıcıların yaptığı diğer aramalar kutusu arama yapan kullanıcının karşısına değil de arama yaptıktan sonra tekrar sonuç sayfasına dönen kullanıcının karşısına çıkıyor. Böylece aslında mevcut olan yapının da daha işlevsel bir hale gelmesi hedeflenmiş olmakta. Herhangi bir arama yapıldığında sayfanın alt kısmında, arama yaptığınız terimle alakalı “ile ilgili aramalar” önerileri yer alır.

Kullanicilarin-Yaptigi-Diger-Aramalar.jpg


En altta yer alan ilgili aramalar kısmı sayfanın sonuna scroll yapmayan kullanıcılara bir şey ifade etmiyordu. Google bu şekilde kullanıcı sonuçlarda istediğini bulamadığında, konu ile alakalı diğer kullanıcıların aramalarını sunuyor ve aradıklarına ulaşmasına yardımcı oluyor. Mantık şu; bir kullanıcı yaptığı sorgu sonucunda gittiği sayfadan istediği veriyi alamayıp geri dönüyorsa farklı bir sorguya ihtiyacı olabilir. Çünkü biz Google olarak aradığı anahtar kelimenin cevabının orda olduğunu düşünüyoruz, eğer yoksa sorgunun yanlış olduğunu düşünüyoruz ve sana farklı öneriler sunuyoruz.

Kullanıcılar yeni bir arama yapmadan, daha alakalı sonuçlara tek tıkla erişebiliyor. Mevcut yapıda öneriler sayfanın alt kısmında yer alıyor. Şuan bazı arama sorgularında organik sonuçların 1. ve 2. alanlarının alt kısmında görünmekte. Henüz yeni bir güncelleme olduğu için hangi aramalarda bulunup bulunmayacağını bilmek pek mümkün değil.

Kullanicilarin-Yaptigi-Diger-Aramalar1.jpg


Google ‘Kullanıcıların Yaptığı Diğer Aramalar’ nedir?​


Geri döndüğümüzde tıkladığımız sonucun hemen altında görebileceğiniz bir kutucuk çıkacaktır. Bu kutuda bahsini ettiğimiz kullanıcıların yaptığı diğer aramaları göreceksiniz. Masaüstü cihazlarda, sonuçların altında 6 adet tavsiye sunuluyor. Sağ üst kısımdan kullanıcıların bu tavsiyeleri gizlemesi mümkün. Kullanıcı herhangi bir öneriye tıkladığında yeni bir arama gerçekleşiyor.

Hangi sonuca tıklarsanız tıklayın arama sonuçlarına geri döndüğünüzde size bahsi geçen diğer aramalar kutusunu göstermektedir. Fakat 2. sayfaya geçtiğinizde kullanıcıların yaptığı diğer aramalar kutusu sonuçlara geri dönseniz bile sizi karşılamıyor. Mobil aramalarda mobil kullanıcıların daha kolay kullanabilmesi adına farklı bir görünüm olduğunu ayrıca belirtelim.

Yeni gelen “Kullanıcıların yaptığı diğer aramalar”, sayfanın son kısmındaki alan “ilgili aramalar” benzer sorguları sunmakta. Yukarıdaki örnekte yer alan arama sorgusunun sayfa sonu önerisi ise şu şekilde;

arama-194.jpg


Geri döndüğümüzde tıkladığımız sonucun hemen altında görebileceğiniz bir kutucuk çıkacaktır. Bu kutuda bahsini ettiğimiz kullanıcıların yaptığı diğer aramaları göreceksiniz. Birbirine benzer sorgular ve birebir eşleşen kalıpların olması, özelliğin yeni gelmesinden mi kaynaklanıyor. Google belirli dönemlerde bu tür düzenlemeleri bazı kullanıcılara yayına açarak bazı yenilikler gerçekleştiriyor. Sonrasında arama sonuçlarında nasıl konumlandığını ise ilerleyen dönemlerde ancak gözlemleme şansına erişiyoruz. Hangi sonuca tıklarsanız tıklayın arama sonuçlarına geri döndüğünüzde size bahsi geçen diğer aramalar kutusunu göstermektedir. Fakat 2. sayfaya geçtiğinizde kullanıcıların yaptığı diğer aramalar kutusu sonuçlara geri dönsenizde artık sizi karşılamıyor.

Arama sorguları aynı olmasına rağmen bazen önerilerin farklı olduğunu görebilirsiniz. Bu farklılığın veritabanında bulunan binlerce sorgudan en uygun 6 tanesini size sunmaya çalışır. Ya da ilgili sitenin aranan anahtar kelimeyle olan ilişkisini değerlendirdikten sonra yaptığı önerilerden kaynaklandığını düşünüyoruz.

Görüş ve önerilerinizi lütfen CihanOnline Forumlarda bizlerle paylaşınKullanıcıların Yaptığı Diğer Aramalar yazısı ilk önce CihanOnline üzerinde ortaya çıktı.

Okumaya devam et...
 

Yeni Yazılımlar

Üst