iPhone 14 Tasarımı Sızdırıldı! İşte Özellikleri ve Fiyatı

Enes

CihanOnline
Yönetici
Apple, bu yıl yeni akıllı telefon serisi iPhone 14 ailesini piyasaya çıkarmaya hazırlanıyor. Henüz cihazın çıkmasına 8 ay olmasına rağmen sızıntıları başladı. iPhone 14 ailesinin delikli ekranlı bir tasarıma sahip olacağı iddialarıyla ilgili dikkat çeken bir gelişme yaşandı. Özellikle geçtiğimiz yıl iPhone 13‘de olduğu gibi, iPhone 14 modelinde de piyasaya çıkmadan önce tüm detayları olmasa da tasarım, fiyat ve özellikler konusunda ana hatların belirginleşmesi bekleniyor. Ayrıca hazırlanan özel bir duvar kağıdı, bu telefonlarda yer alacak delikli ekran tasarımının nasıl görünebileceğini ortaya koydu.

iphone-14-nasil-olacak-ozellikleri-tasarimi-ve-fiyati.jpg


Biz de sizler için şu ana kadar ortaya çıkan iPhone 14 sızıntı iddialarını ve tahminleri bir araya getirdik. Fakat her yıl ortaya çıkan sızıntıların bir kısmının yeni seri tanıtıldığında doğru çıktığını, ancak bir kısmının da asılsız olarak kaldığını unutmamak gerekiyor. Geçtiğimiz günlerde sizlerle paylaştığımız bir içeriğimizde, iPhone 14 ailesi ile ilgili bazı iddialardan bahsetmiştik. Bloomberg yazarı Mark Gurman tarafından ortaya atılan iddialara göre Apple, iPhone 14 ailesi için çok radikal bir karar vermişti. Ayrıca bu karara göre sonbaharda tanıtılması beklenen iPhone 14, çentik yerine delikli bir ekranla gelecekti.

iPhone 14 teknik özellikleri​


Apple, son iki nesilde olduğu gibi iPhone 14 serisinde de kullanıcıların karşısına dört modelle çıkacak. Fakat bu yıl bir sürpriz yaparak mini modeli yerine Max adını vereceği yeni cihazı tanıtabilir. Tabii konu henüz kesinlik kazanmamış olsa da önümüzdeki aylarda tanıtılması beklenen SE modelinin mini formunda gelmesi ihtimalleri artıracaktır. Bağımsız geliştirici Jeff Grossman, Twitter hesabından paylaştığı bir görüntü ile iPhone 14’ün nasıl görünebileceğini gözler önüne serdi. Özel bir duvar kağıdı aracılığıyla dikkat çeken bir işe imza atan Grossman, belki de iPhone 14’le daha şimdiden tanışmamızı sağladı. Peki geliştiricinin iddiası gerçek olursa, iPhone 14 nasıl görünecek?

iPhone 14’ün görüntüsü böyle olabilir​


74be752d4883143a8f5af38be90de94de9e9b649.jpeg


Ayrıca bu durumda, iPhone 14 ve 14 Max modelleri, ailenin nispeten uygun fiyatlı modelleri olurken, 14 Pro ve 14 Pro Max geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi biraz daha üst düzey özelliklere sahip, ailenin pahalı cihazları olacak. Fakat selefinin aksine bu sefer tüm akıllı telefonların ProMotion teknolojisi ile entegre edilmiş 120 Hz ekran tazeleme hızına sahip olması bekleniyor. Ayrıca, her yıl olduğu gibi bu sene de Type-C hakkında bir çok söylenti mevcut. iPhone 14 ile tanışmamıza hala uzun bir süre var. Ancak bu geliştiricinin paylaştığı görsel gerçek olursa, kullanıcılara oldukça büyük bir ekran alanının sunulabileceğini kesin olarak söyleyebiliriz. Tüketicilerin böylesi bir tasarımı benimseyip benimseyemeyeceklerini ise zamanla göreceğiz.

Apple’ın iPhone 14 için 48 Megapiksellik bir kamera düşündüğü söyleniyordu. Şirket, son birkaç modelinde 12 Megapiksellik lenslere takılı kaldı. Bu nedenle 48 Megapiksel gibi bir yükseltme önemli bir artış olacaktır. Bununla birlikte Pixel 6 ve Galaxy S21’de kullanılan, kullanıcılar tarafından beğenilen aşırı örnekleme gibi yeteneklere de olanak sağlayacak. Bu arada; Jeff Grossman, hazırladığı duvar kağıdını tüm takipçileriyle paylaştı. Bu duvar kağıdını indirip nispeten yeni bir iPhone’da kullanmaya çalışırsanız, iPhone 14’ün nasıl görünebileceğine dair daha somut bir sonuca ulaşabilirsiniz. Ayrıca bu deneyimi yaşamak ise oldukça basit. Hemen alt kısımda yer alan duvar kağıdını indirin ve iPhone’unuzda kilitli ekran arka planı olarak ayarlayın. Bunu yaparken görüntüyü ters çevirin. Ayrıca ekran kilidini açmadan telefonu ters çevirip görüntüye bakın. Karşınızda, iPhone 14’ün muhtemel tasarımını görüyor olacaksınız…

a8e6388265c5e6c56dfe62d831d1919cdbda191f.jpeg


Görüntü değişiklikleri​


iPhone 14 ailesi tasarım olarak genel hatlarıyla 12 ve 13’ten çok da farklı olmayacak. Ayrıca arka tarafında bulunan kamera adası. 13 modellerinde olduğu gibi büyük lenslerle birlikte daha çok alan kaplayacak. Ancak kamera sayısı veya oval olmayan yan çerçevelerde bir değişim beklenmiyor.

iphone-14ten-neler-bekleniyor-tasarim-ozellikler-ve-fiyat2.jpg


Ön tarafına geldiğimizdeyse bir sürprizle karşılaşabiliriz. Özellikle Apple’a ait olduğu söylenen sızdırılan ekran prototiplerine baktığımız zaman. Çentik kısmında bulunan kamera ve sensörlerin, delik ekran teknolojine benzer bir formda gelebileceğini görüyoruz. Dolayısıyla kamera için yuvarlak bir delik görmeyi bekliyoruz. Hemen yanındaysa daha ince, fakat nispeten geniş bir sensör alanı bulunabilir. Fakat hepsi tek bir delik içerisinde de olabilir.

Fakat bazı sızıntılara göre, bu delik ekran teknolojisi yalnızca Pro ve Pro Max modellerinde olacak. Yani serisinin uygun fiyatlı versiyonları geçtiğimiz yıl ki küçültülmüş çentik tasarımıyla birlikte gelmekte. Ancak bunun dışında cihazlarda tasarım anlamında bir fark beklenmiyor. Ayrıca boyut olarak, 14 ve 14 Pro modellerinin 6.1 inç. 14 Max ve 14 Pro Max modellerinin 6.7 inç ekranla birlikte geleceği tahmin ediliyor.

Tahmini fiyat beklentisi​


Yakın geçmişteki tüm Apple akıllı telefonlarında olduğu gibi. Bir sonraki iPhone modellerinin de Eylül ayı civarında piyasaya sürülmesi bekleniyor. Ayrıca şirket geçtiğimiz 2 yıl, pandemi sebebiyle etkinliklerini sanal ortamda düzenlemişti. Her ne kadar bu sene yüz yüze bir lansman beklentisi olsa da ABD’de ve dünyanın geri kalanında artan vaka sayıları sebebiyle 3. kez sanal ortama taşınmakta. Fiyat konusundaysa pek çok tahmin yapılıyor. Fakat genel kanı, Apple’ın yeni gelecek olan 3. nesil SE modeliyle birlikte. Mini modellerini kaldırması yönünde gelişiyor. Ayrıca bu cihaz yerine iPhone 14 Max adı verilen yeni bir modelin geleceği konuşuluyor.

Bu durumda eğer mini modelleri ailenin üyesi olmaya devam ederse, fiyatlar da oldukça benzer olacaktır. Ancak Max isimli yeni bir cihaz gelirse 14, 14 Max. 14 Pro ve 14 Pro Max şeklinde yeni bir yapılanma olacaktır. Dolayısıyla 14’ün fiyatı miniye doğru yaklaşırken, yeni model de 14’ün yerine konumlanacaktır. Fakat ilk tahminler şu şekilde:

Modeller128GB256GB512GB1TB
iPhone 14799 dolar899 dolar1099 dolar
iPhone 14 Max899 dolar999 dolar1199 dolar
iPhone 14 Pro999 dolar1099 dolar1299 dolar1499 dolar
iPhone 14 Pro Max1099 dolar1199 dolar1399 dolar1599 dolar

iPhone 14 Tasarımı Sızdırıldı! İşte Özellikleri ve Fiyatı yazısı ilk önce CihanOnline üzerinde ortaya çıktı.

Okumaya devam et...
 

Yeni Mesajlar

Yeni konular

Yeni Yazılımlar

 • GeForce Experience
  GeForce Experience
  Nvidia ekran kartları için optimizasyon yapma ve sürücü güncellemeye yarayan yazılım.
  • Cihan Soykan
  • Güncelleme:
 • GPU Tweak III
  GPU Tweak III
  Asus ekran kartları için GPU yönetimi ve overclock aracı
  • Cihan Soykan
  • Güncelleme:
 • NVIDIA NVFlash
  NVIDIA NVFlash
  NVIDIA BIOS okuma ve yazma aracı.
  • Cihan Soykan
  • Güncelleme:
 • Intel Wireless Bluetooth driver - 32 Bit
  Intel Wireless Bluetooth driver - 32 Bit
  Destekli Intel Bluetooth aygıtları için gerekli driver.
  • Cihan Soykan
  • Güncelleme:
 • Intel Wireless Bluetooth driver - 64 Bit
  Intel Wireless Bluetooth driver - 64 Bit
  Destekli Intel Bluetooth aygıtları için gerekli driver.
  • Cihan Soykan
  • Güncelleme:
Üst