• Forumumuza moderatör alımı yapılacaktır. İlgilenen arkadaşlar [email protected] adresine mail atabilir veya Enes DM atabilirsiniz.

iOS 16 alamayacak iPhone modelleri

Cihan Soykan

CihanOnline
Yönetici
Apple, ürünlerine en az 5 yıl güncelleme desteği veriyor. Bu sayede eski akıllı telefonların güncel kalmasını sağlayarak bir elektronik çöplüğü oluşmasını engelliyor. Tabii bu durum daha fazla mümkün olmadığı için bir süre sonra miladı dolmuş cihazlar için verilen destek sonlandırılıyor.

Yakında tanıtılması beklenen iOS 16 için de aynı durum geçerli. Zira bazı modeller, donanım açısından yeni sürümleri çalıştırma yeterliliği olmadığı gerekçesiyle güncelleme desteklerini kaybedecek. iDropNews’ın haberine göre bunlar; iPhone 6s, 6s Plus ve SE (1. nesil) olacak.

iPhone 6s serisinin 2015, 1. nesil SE’nin ise 2016 yılında piyasaya sürüldüğünü ele alırsak, yaklaşık 7 yıl boyunca aralıksız yazılım desteği aldıklarını söyleyebiliriz. Apple’dan konuyla ilgili herhangi bir açıklama gelmedi. Ancak iddia edildiği gibi söz konusu cihazların güncelleme desteğini kaybetmesi muhtemel.

Bunun yanı sıra iOS 16 alacak telefonların da şu şekilde olması bekleniyor;

iPhone SE (2022)
iPhone 13 Pro Max
iPhone 13 Pro
iPhone 13
iPhone 13 mini
iPhone 12 Pro Max
iPhone 12 Pro
iPhone 12
iPhone 12 mini
iPhone SE (2020)
iPhone 11 Pro Max
iPhone 11 Pro
iPhone 11
iPhone XS Max
iPhone XS
iPhone XR
iPhone 8 Plus
iPhone 8
iPhone X
iPhone 7 Plus
iPhone 7
iPhone 7 Plus
iPod touch (7. nesil)
 

Yeni Yazılımlar

Üst