• Forumumuza moderatör alımı yapılacaktır. İlgilenen arkadaşlar [email protected] adresine mail atabilir veya Enes DM atabilirsiniz.

Haber Asus ROG Swift 500 Hz G-SYNC Oyuncu Monitörünü Tanıttı!

Enes

CihanOnline
Yönetici
NVIDIA, Computex 2022 açılış konuşmasında şimdiye kadarki en hızlı oyun monitörü olan Asus ROG 500Hz G-SYNC modelini gösterdi. Günümüzde bilgisayar donanımları farklı amaçlara göre özel olarak üretiliyor. Fakat prodüksiyon için satın alınan bir monitör renk doğruluğu ile ön plana çıkarken, oyun için kullanılacak bir monitörde gecikme süresi ve yenileme hızı kritik öneme sahip. Ayrıca Asus ROG Swift 500 Hz ile çıtayı oldukça yukarı taşıdı. Yeni monitör, hız aşırtma modunda 390Hz’e ulaşan önceki Acer Nitro 390Hz Oyun Monitörü XV252Q F’yi kolaylıkla geride bırakıyor.

Ek olarak bir yıldan kısa bir süre önce ortaya çıkmaya başlayan 480Hz ekranların da önüne geçiliyor. Ayrıca CES 2020 etkinliğinde dünyanın en hızlı 360Hz G-SYNC oyun panelini piyasaya süren NVIDIA ve Asus tacı bir kez daha geri almış durumda. Bir ilk diyoruz, çünkü 2012’de dünyanın ilk 144 Hz monitörünü tanıtan Asus aradan geçen 10 yılın ardından dünyanın 500 Hz yenileme hızına sahip ilk oyun monitörünü tanıttı.

asus-500-hz.webp


Asus ROG Swift 500 Hz özellikleri​


Yeni Asus ROG 500Hz G-SYNC oyun monitörü, 24 inç 1080p bir ekran ve “Esports TN” veya kısaca E-TN olarak adlandırılan yepyeni bir panel türüne sahip. NVIDIA’ya göre E-TN, bu monitörün öncelikli olarak hedefliyor. Çok yüksek kare hızlı e-spor oyunları için gerekli olan maksimum hareket netliğini sağlıyor. Ayrıca Esports-TN (E-TN) teknolojisini kullanan 24,1 inçlik Full HD ekranıyla standart TN LCD ekranlardan yüzde 60 daha kısa tepki süresi sunan monitör ile oyuncular bugüne kadarki en hızlı LCD ekrandan yararlanıyor.

asus-rog-500hz-g-sync-oyun-monitoru-duyuruldu-2-640x360-1.webp


Bu yeni oyun monitöründeki diğer özellikler arasında NVIDIA G-SYNC Esports Mode. Nvidia Reflex Analyzer desteği yer alıyor. Ayrıca bunlardan ilki tempolu e-spor oyunları için özel olarak ayarlanmakta. Renk canlılığı sunarken ikincisi de NVIDIA’nın Reflex teknolojisine dayalı bir gecikme analizi araç seti sağlamakta. E-Spor oyunları için monitör yazılımına doğrudan dahil edilen özel ayarlar mevcut. NVIDIA Reflex Analyzer teknolojisi sayesinde oyuncular kritik öneme sahip olan tepkime süresini ölçebiliyor. NVIDIA G-SYNC teknolojisine ev sahipliği yapan monitörün teknik özellikleri şu şekilde;

Panel boyutu24,1 inç üç kenarı çerçevesiz ekran (16:9)
Panel arka aydınlatma / türEsports TN (E-TN)
Çözünürlük1920 x 1080
Parlaklık400 cd/m² (Tipik)
Yenileme hızı500 Hz
NVIDIA Reflex AnalyzerEvet
Bağlantı Seçenekleri1x DisplayPort 1.41x HDMI 2.02x USB 3.21x Kulaklık jakı
Oyun monitörünün fiyat ve çıkış tarihi konusunda ise henüz herhangi bir bilgi paylaşılmış değil. “2012’de dünyanın ilk 144 Hz monitörünü tanıttık. Bize insan gözünün saniyede yalnızca 60 kareyi algılayabildiğini söylemişlerdi. Diyen ASUS Ekran Ürün Müdürü Gavin Tsai, sözlerini şöyle sürdürdü. Ardından 240 Hz monitörümüzü çıkardık. O zaman da insanların aradaki farkı hissedemeyeceği iddia edildi. Ayrıca 144 Hz, 240 Hz oyuncu monitörleri piyasasında sıkça rastlanan standart hale gelen özellikler oldu. İnanılmaz hızlı ROG Swift 500 ise teknolojiyi tamamen yepyeni bir seviyeye çıkarıyor.

Asus ROG Swift 500 Hz G-SYNC Oyuncu Monitörünü Tanıttı! yazısı ilk önce CihanOnline üzerinde ortaya çıktı.

Okumaya devam et...
 

Yeni Yazılımlar

Üst