• Forumumuza moderatör alımı yapılacaktır. İlgilenen arkadaşlar [email protected] adresine mail atabilir veya Enes DM atabilirsiniz.

Adım Adım macOS Ventura Beta Yükleme Rehberi

macos-ventura-beta-nasil-yuklenir-1.jpg

Adım 1: Mac’inizi güvenli bir şekilde yedekledikten hemen sonra Apple Developer Program web sitesine giriş yapım ve sağ üst köşede yer alan Hesap seçeneğine tıklayın. Hesap menüsüne giriş yaptıktan sonra karşınıza çıkan ekran üzerinden Apple kimliğiniz ile giriş yapın.

Önemli Not: Apple’ın geliştirici programındaki beta profillerine sadece programa kayıtlı olan kullanıcılar erişim sağlayabiliyor. Eğer ücretli bir aboneliğiniz yoksa macOS Ventura’nın Geliştirici Beta sürümüne erişemeyeceğinizi belirtelim.

macos-ventura-beta-nasil-yuklenir-2.jpg


Adım 2: Apple Geliştirici Hesabı’nıza giriş yaptıktan sonra ekranın sol tarafındaki menüden İndirilenler seçeneğine tıklayın.
macos-ventura-beta-nasil-yuklenir-3.jpg


Adım 3: İndirme işlemini başlatmak için hemen yukarıdaki görselden de görebileceğiniz gibi Download Page seçeneğine tıklayın.

Adım 4: Sonrasında cihazınıza macOSDeveloperBetaAccessUtility.pkg adlı bir dosya inecektir. İndirdiğiniz pakete çift tıklayarak çalıştırın ve karşınıza çıkan ekrandan gerekli izinlerini onaylayın.

macos-ventura-beta-nasil-yuklenir-4.jpg


Adım 5: Kurulum adımlarını tamamlayın. Bu sırada Mac’iniz sizden parolanızı girmenizi ve Time Machine yedeklemesi yapmanızı isteyebilir.

Adım 6: Yükleme başarılı olur olmaz karşınıza Yazılım Güncelleme ekranı çıkacaktır. Bu ekranda biraz bekledikten sonra macOS 13 beta güncellemesinin birkaç saniye içerisinde göründüğünü gözlemleyeceksiniz.

Adım 7: macOS Ventura beta güncellemesini cihazınızda görüntüledikten sonra karşınızda çıkan ekrandan ”Şimdi Yükselt” seçeneğine tıklayın. Bu işlemi de tamamladıktan sonra yeni macOS sürümünün beta güncellemesini cihazına inecektir.

macos-ventura-beta-nasil-yuklenir-5.jpg


Adım 8: İndirme işlemi tamamladıktan sonra kurulum aşamasına geçin ve gereken işlemleri yapmasına izin verin.

Kurulum işlemi esnasında Mac’inizin birkaç defa yeniden başlayacağını belirtelim. Bu yüzden cihazınızı kurulum esnasında olduğu gibi bırakmanızı tavsiye ederiz. Kurulum işlemi tamamlandıktan sonra da WWDC 2022 etkinliğinde duyurulan macOS 13 sürümünün yeniliklerini deneyimlemeye başlayabilirsiniz.

MacOS Ventura Beta Uyumlu Mac Modelleri​

 • iMac (2017 ve daha yeni modeller)
 • iMac Pro (2017)
 • MacBook Air (2018 ve daha yeni modeller)
 • MacBook Pro (2017 ve daha yeni modeller)
 • Mac Pro (2019 ve daha yeni modeller
 • Mac Mini (2018 ve daha yeni modeller
 • MacBook (2017 ve daha yeni modeller)
 

Ekli dosyalar

 • macos-ventura-beta-nasil-yuklenir-technopat-2.jpg
  macos-ventura-beta-nasil-yuklenir-technopat-2.jpg
  132.2 KB · Görüntüleme: 76

Yeni Yazılımlar

Üst